Budowanie masy mięśniowej u osób trenujących piłkę nożną

 

Kiedy jest najlepszy okres na „masowanie”?

Temat nie jest specjalnie trudny, jeśli chodzi o większość osób trenujących piłkę. Będą co prawda wyjątki, ale u ogromnej większości  trenujących budowanie tkanki beztłuszczowej jest podobne.

W piłce rok dzielimy na okresy przygotowawcze, startowe i roztrenowanie. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie jak u osób trenujących sporty sylwetkowe, jednak różnica jest duża. Chodzi o okres startowy w piłce. Jeśli ktoś nie jest osoba startującą kilkanaście razy  w roku tylko np. raz, tak jak będzie to miało miejsce u wielu osób na Europe Sport Power  Debiuty 2018 za tydzień (text pisany 10 dni przed zawodami kulturystycznymi dla osób zaczynających przygodę ze sportami sylwetkowymi) . Okres startowy u osób idących w kulturystykę będzie wynosił powiedzmy dwa tygodnie , przygotowawczy to już mogą być nawet 2 lata, lub stricte pod zawody np. 4 miesiące. W piłce okres przygotowawczy trwa 3 miesiące na początku roku , następnie 3 miesiące startowy(marz-czer), roztrenowanie 2 tygodnie. Znowu przygotowawczy który trwa ok. 6 tygodni przełom (lipiec i sierpień). Dalej startowy, po którym przychodzi od ok. połowy listopada roztrenowanie i przerwa nazywana Świąteczną, które trwają ok. 2 miesiące. Tu dochodzimy do najlepszego momentu budowania masy mięśniowej. Od razu Wam mówię, zapomnijcie, że dacie rade bez szprycy dołożyć parę kilo w maju, że niby na wakacje. 5 kolejek do rozegrania po 90min w słońcu. Ubytek wody ,ok. 1000kcal spalonych na  1 mecz. Regeneracja 2 dni , po czym w środę zawsze mocniejszy trening piłkarski. Jakbym się nie starał, to jeżeli nie schudnę to na pewno nic nie dołożę. Jadłem po 3500kcal -4000kcal co powodowało, że  udawało mi się często nie zmniejszyć wagi . Oddzielnym tematem  jest, kiedy to wszystko zjeść . Zbliża nam się trening na którym będziemy biegać często na tętnie znacznie wyższym niż te 140 cardio, a musimy zjeść posiłek 700kcal. Najlepiej o 16 jak tre o 18, ale wtedy kolejny będzie ok. 21 czyli po 5 h. Jeżeli dołożymy do tego że śpimy po 8h to na zjedzenie kolejnych 4 takich samych wyjdzie nam 11h – co nie całe 3h…  🙂

Od końca listopada jest fantastyczny czas, żeby zacząć dźwigać ciężary. Nie martwimy się wtedy, że :

-szybkość spada

-za dużo kalorii palimy (dużo lżej się trenuje na boisku lub wcale)

-że jesteśmy słabo zregenerowani

– nie jesteśmy wypoczęci na siłowni

Następnie, czynnik motywacyjny do treningu siłowego:

-jest zimno na zewnątrz co powoduje, że lepiej się spożywa posiłki

-aura powodująca, że mamy ochotę iść na siłownię bardziej niż na boisko

-odpoczywamy psychicznie od piłki poprawiamy swoją sylwetkę, co zaowocuje na pewno lepszą gra w sezonie

Sporty drużynowe się bardzo zmieniły. Koszykarze ,piłkarze ręczni, nie mówiąc już o rugbistach czy zawodnikach futbolu amerykańskiego, ćwiczą siłowo od lat. Trening siłowy dotarł też do piłki nożnej. Czy kogoś dziwi dzisiaj sylwetka Cristiano Ronaldo. Świat futbolu będzie coraz mocniej związany z treningiem siłowym. Im więcej ktoś ma mięśni, większą moc może wygenerować. Większa moc to większa szybkość. A szybkość w sporcie spala. Tutaj ciężko będzie coś nowego wymyślić.

PS za 4 miesiące Mistrzostwa Świata w Rosji… 😉

 

Dodaj komenarz

Thanks for downloading!

START