WODA

Fanpage wpis WODA

 

O ile sam temat spożycia płynów w trackie doby nie jest specjalnie trudny, a wiedza na ten temat raczej ogólnodostępna, to problem zaczyna się podczas spożywania płynów przed, po i w trakcie treningów. Czasami można odnieść wrażenie, że jeśli nie zmuszą nas do tego warunki atmosferyczne typu upał czy trening w pomieszczeniu o słabym przepływie powietrza, to ilość wody jaką wprowadzimy do organizmu będzie podobna: taka ile jest w butelce, którą kupiliśmy w recepcji. Idąc dalej, przed treningiem pijemy dużo, a po jeszcze więcej. Sam nie raz złapałem się na tym, że bez względu na to jak ciężko ćwiczę, nie zwracam uwagi na to ile mam wypić, tylko wlewam tyle, ile przyniosłem.

 

Przed ćwiczeniami

Jeśli zaczniemy trening w stanie odwodnienia (stan chorobowy, który jest wynikiem utraty wody i elektrolitów przez organizm – te ostatnie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego skutkiem odwodnienia jest zachwianie jego równowagi wodno-elektrolitowej), to ucierpi na tym wydolność i spadną szanse na przeprowadzenie intensywnej jednostki. Starajmy się wypić odpowiednio dużo płynów zanim zaczniemy ćwiczyć. Amerykańskie Kolegium Medycyny Sportowej (ACMS) zaleca wypicie 400-600ml na ok. 2h przed treningiem, aby nawodnić organizm i zapewnić mu dość czasu na wydalenie zbędnej wody. Im większa ilość płynu w żołądku, tym szybciej woda dostaje się do jelit i tym szybciej uzupełnia straty płynów w organizmie. Niestety nie możemy nawodnić się na „zapas” przez przyjmowanie duży ilości wody, organizm wtedy wydali nadwyżkę i jedynym efektem będą częste wizyty w toalecie.

Podczas ćwiczeń

 

Gdy zaczynamy ćwiczyć od razu zaczynamy tracić płyny. W związku z tym, naszym celem powinno być uzupełnianie ich, ale w regularnych odstępach. Podczas ćwiczeń najlepiej pić 150-350 ml płynu co 15-20 min. Ta ilość wody jest odpowiednia do tego, ile jest w stanie przyswoić nasz organizm jednorazowo. Oczywiście im bardziej się pocimy, tym należy robić to częściej. W zależności jak długo będzie trwał nasz trening możemy skorzystać z napojów hipotonicznych(wchłania się szybciej niż woda 4gr ww/100ml), izotonicznych (wchłania się szybciej niż woda 4-8 gr ww/100ml),hipertonicznych (wchłania się wolniej niż woda >8gr ww/100ml)

 

Po ćwiczeniach

 

Po treningu napoje sportowe mogą okazać się lepsze niż woda. Szczególnie w momencie, gdy chodzi o szybką regenerację lub o kogoś, kto trenuje dwa razy dziennie. Problem z wodą pitną polega na tym, że powoduje ona spadek osmolalności krwi(woda rozpuszcza sód we krwi), zmniejszając pragnienie i zwiększając produkcje moczu. Oznacza to, że przestajemy pić jeszcze zanim wystarczająco nawodnimy organizm. Zatem jedyne co mogę powiedzieć na koniec to: pij dużo i często J

 

Dodaj komenarz

Thanks for downloading!

START